۴۰ میلیون دلار برای اثری از مودیلیانی

تابلوی نقاشی پرتره ای که  آمادئو مودیلیانی از معشوق خود Jeanne Hébuterne  کشیده بود حدود ۴۰ میلیون دلار قیمت گذاری شد.

مودیلیانیآمادئو مودیلیانی  نقاش و مجسمه ساز متولد سال ۱۸۸۴ در ایتالیا است او از هنرمندان پیشگام در عرصه مدرنیسم بود. اوبه شدت دلبسته شهر رم بود ولی در سال ۱۹۰۶ به پاریس مهاجرت کرد که در آن زمان مهد هنر و محل تجمع هنرمندان آن زمان به حساب می آمد. در پاریس علاقه اش به پست – امپرسیونیست بیشتر شد. در سال ۱۹۰۶ با هنرمندان مدرن آن زمان همچون پابلو پیکاسو و مکس جاکوب آشنا شد. در طی این سالها او پرتره های بسیاری از دوستان خود و هنرمندان فعال آن زمان کشید و از سال ۱۹۰۹ به مجسمه سازی هم روی آورد و در سال ۱۹۱۲ نمایشگاهی از آثار خود در سالن  d’Automne برگزار کرد که در آن تعدادی از ماسکهای به سبک افریقایی را در کنار سایر آثار خود به نمایش گذاشت که چشمانی شبیه گربه با دماغ های دراز از ویژگی های این ماسک ها بود.او در پانزده سال اول فعالیت خود در قرن بیستم بیش از چهارصد نقاشی و سی مجسمه ساخت.

بعد از زندگی در پاریس رفتار و شهرت او به شکل چشمگیری تغییر یافت. او از یک هنرآموز شیک به یک شاهزاده ولگرد تبدیل شده بود. آثار دوران رنسانس از دیوارها برداشته شده بود و همه چیز وضع آشفته‌ای داشت.رفتار مودیلیانی در این دوره بر شکل گیری سبک هنری او سایه انداخته بود. در این میان کارگاه مودیلیانی قربانی نفرت وی از هنر آکادمیک شد. او زندگیش را از این نقطه به بعد تغییر داد. او نه تنها تمام نشانه‌های فرهنگ بورژوازی را از کارگاهش برداشت بلکه تصمیم گرفت بسیاری از کارهای اولیه‌اش را از بین ببرد.انگیزه این نفرت از گذشته خود اثر یک دوره تفکرات عمیق است. از هنگام ورود به پاریس، مودیلیانی آگاهانه شخصیتی مضحک از خود ارائه می‌داد. به این ترتیب او زمینه‌ای فراهم آورد تا همه او را به عنوان یک الکلی مأیوس و معتادی که از مصرف مواد مخدر سیر نمی‌شود بشناسند. عده کمی شرایط او را می‌دانستند. مصرف الکل و مواد مخدر، تجویز شخصی مودیلیانی برای تسکین دردهای بدنیش بود. به این ترتیب او می‌توانست ظاهر شادابی داشته باشد و حرفه‌اش به عنوان یک هنرمند را ادامه دهد

اما متاسفانه بیماری و مصرف بیش از حد مواد مخدر و الکل باعث شد او در ۳۵ سالگی فوت کند. آثار او در موزه های مختلف و معتبر دنیا نگهداری می شود و در حراجی های معتبر به قیمت های گزاف فروخته می شود.پرتره ای که در ابتدا به آن اشاره شد در Sotheby لندن به فروش رفت. این اثر که از سال ۱۹۸۶ در یک مجموعه خصوصی نگهداری می شده است به تازگی رونمایی شده است.این اثر یکی از بهترین های این هنرمند  می باشد و اکنون پس از سالها توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده است.

منابع :http://www.blouinartinfo.com/ , http://www.modigliani-foundation.org/ , https://fa.wikipedia.org/

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
نوشته های پیشنهادی :
عکاسی از جشن تولد

عکاسی از جشن تولد

نکات مهم هنگام عکاسی از جشن تولد اگر می خواهید از یک جشن تولد تصاویری حرفه ای و زیبا بردارید،