نه توصیه برای عکاسی پرتره

در حین عکاسی پرتره احتمالا برایتان پیش آمده است که علی رغم رعایت نمودن اصول اولیه کار استفاده از تجهیزات پیشرفته و در فضای آتلیه احساس کنید که هنوز همه چیز روبراه نیست و یک جای کار ایراد دارد. آیا اشکال از انتخاب لنز شماست؟ یا از مدل عکاسی پرتره ؟ یا ترکیب بندی صحنه؟

برای برطرف شدن این ایرادات به نه توصیه برای عکاسی پرتره نگاهی می اندازیم:

عکاسی پرتره۱ انتخاب لنز

لنزی که انتخاب می کنید سهم زیادی در کیفیت عکاسی پرتره شما دارد. یک لنز واید ( حدود ۱۸ میلی متری) زاویه وسیع تری از تصویر را شکار می کند به طوری که بخش بیشتری از محیط اطراف سوژه را پوشش خواهد داد.در مقابل لنز تله فوتو  ( بیش از ۷۰ میلی متر ) زاویه باریکتری از تصویر را پوشش می دهد و در نتیجه برش کمتری از محوطه سوژه شما در قاب تصویر نمایش داده می شود. فاصله کانونی همچنین بر روی عمق میدان تاثیر میگذارد. لنز واید درمقایسه با لنز تله فوتو عمق میدان بیشتری را در قاب خود جای می دهد. دلیل اصلی اینکه لنز تله فوتو در عکاسی پرتره بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد این است که این لنز به خاطر عمق کم تصویربرداری اش, پس زمینه تصویر شخص را مبهم می کند و این کار باعث برجسته تر شدن تصویر شخص در عکس می شود.

۲ جبران نوردهی

یک مشکل رایج در هنگام عکاسی پرتره از چهره افراد با رنگ پوست تیره , کمبود نور کافی می باشد. برای رفع این مشکل و همچنین در مواقعی که  از حالت AV استفاده می کنید, می توانید از “امکان جبران نوردهی” در دوربین خود کمک بگیرید ( به توصیه سوم نگاه کنید) ; با دستکاری در آپشن exposure compensation که مربوط به تنظیمات نور دوربین می باشد چهره شخص را روشن تر از پس زمینه آن کنید.

۳ دیافراگم

هنگام عکاسی پرتره بهترست یک دیافراگم باز را انتخاب کنید ( با f بین ۳/۵ تا ۵٫۶ ) تا تصویر عمق میدان کمتری داشته باشد. زیرا هرچه پس زمینه سوژه شما مات تر باشد, سوژه واضح تر و مشخص تر دیده خواهد شد.در حالت AV mode عکاسی کنید تا بتوانید عمق میدان را ویرایش کنید و همچنین در این حالت, قابلیت D-SLR می تواند به راحتی سرعت مناسب شاتر را انتخاب کند. لنزهایی که مخصوص عکاسی پرتره طراحی شده اند ( با f بین ۱٫۴ تا ۲٫۸ ) تمایل زیادی دارند که دیافراگمی با بیشترین حد ممکن وسیع را اتخاب کنند تا پس زمینه شخص را هرچه بیشتر محو نمایش دهند.

۴ تنظیمات سرعت شاتر

هنگام تنظیم سرعت شاتر باید حواستان به عامل “فاصله کانونی” باشد وگرنه لرزش دوربین مساله ساز خواهد شد. مطمئن شوید که سرعت شاترتان بالاتر از فاصله کانونی موثر باشد.
مثلا سرعتی حدود ۱/۲۵۰ ثانیه یا بالاتر. این مساله همیچنین به این معنی است که شما می توانید شاتر با سرعت کمتر را در هنگام استفاده از لنز زاویه گسترده استفاده کنید مانند ۱/۲۰ ثانیه با فاصله کانونی ۱۸ میلی متر.

۵ برقراری رابطه صمیمی

۱٫ سعی کنید با سوژه تان ارتباط برقرار کنید زیرا این کار برای زیبا و طبیعی درآمدن عکس پرتره الزامیست.
۲٫ موقع عکس گرفتن بخندید و بذله گو باشید- جو محیط عکاسی را عاری از تنش نگه دارید.
۳٫ اگر شما لبخند بزنید سوژه های شما نیز لبخند خواهند زد!
۴٫ عکسی که از شخص می گیرید را به خودش نشان بدهید تا مطمعن شود در عکس خوب افتاده است.
۵٫ نگران روند عکاسی پرتره و طریقه پیشبرد هدف خود نباشید, تنها به مدل خود بگویید چگونه بایستد و ژست بگیرد. اینکه مدل شما چه حالتی به خود بگیرد تاثیر شگفت انگیزی در کیفیت کار خواهد داشت.

۶ شاتر سریع جهت عکاسی از اشخاص

اشخاص تمایل دارند که مدام تکان بخورند و شما برای اجتناب از مات افتادن عکس نیاز به شاتر با سرعت بالا دارید. این نوع شاتر همچنین کمک می کند عکس وضوح بیشتری داشته باشد و درصورتی که از دوربین دستی( سیار) استفاده می کنید از لرزش دوربین جلوگیری می کند.در هنگام استفاده از حالت AV یا وقتی که از دیافراگم باز بهره می گیرید, برای بالا بردن سرعت شاتر  ممکن است که نیاز پیدا کنید که ISO دوربین را به ۱۶۰۰ یا حتی ۳۲۰۰ افزایش دهید! چون به هرحال کمی تصنعی شدن عکس بهتر است تا اینکه عکس تار و بی مصرف بشود.

عکاسی پرتره۷ نحوه فوکوس

در عکس از نمای نزدیک, چشم ها را نقطه فوکس قراد دهید و در عکسهای کمی بازتر بر روی کل سر فوکوس کنید. برای یک فوکوس دقیق بهتر است از حالت فوکوس اتوماتیک( autofocus-AF) استفاده کنید. با قابلیت tried- and- tested قادر خواهید بود نقطه فوکوس اتوماتیک را تنظیم کنید. به این صورت که با نیمه فشردن دکمه عکس بر روی چشمها و یا سر فوکوس نمایید وضعیت قسمت فوکوس شده را درجای مناسب قرار دهید و سپس برای گرفتن عکس دکمه را کامل فشار دهید.پیشنهاد می شود نقطه های AF را در گوشه بالای تصویر قرار دهید و سپس نقطه ها را به بالای چشمها یا سر حرکت بدهید و عکس بیاندازید. این شیوه باعث می شود که سوژه شما در مرکز عکس قرار بگیرد و جذابتر و پویاتر به نظر برسد.

۸ ژشت گرفتن

طرز ایستادن سوژه شما, ژشت گرفتن و حالت چهره او تاثیر شگفت انگیزی در نتیجه کار شما دارد. یک تغییر ناچیز در حالت چهره مدل( مانند خندیدن یا نخندیدن ) تغییر شدیدی در کل احساس عکس خواهد داشت.در هنگام عکسبرداری سعی کنید آن طیف از احساسی را به عکس تزریق کنید که میخواهید بعد از پایان کار و موقع نگاه انداختن به عکس أن را دریافت نمایید.

۹ ترکیب بندی

خلاقیت خود را در ترکیب بندی پیاده کنید. در عوض تمرکز نمودن بر روی قاب کامل عکس, سلیقه شخصی تان را بر روی یک ترکیب بندی خلاقانه صرف کنید. قرار دادن سوژه به یک طرف از قاب با یک قسمت خالی برای نگاه کردن, یک تکنیک عالی و حرفه ایست.همچنین خیلی خوب است که سعی کنید یک لنز باز را برای یک عکاسی با عمق کم آزمایش کنید. اما به یاد داشته باشید که فوکوس دقیقی انجام داده باشید.

امیدواریم با شناخت این ویژگی ها برخی از اصول اساسی عکاسی پرتره را أموخته باشید.
عکاسی خوبی داشته باشید!

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
نوشته های پیشنهادی :
عکاسی از جشن تولد

عکاسی از جشن تولد

نکات مهم هنگام عکاسی از جشن تولد اگر می خواهید از یک جشن تولد تصاویری حرفه ای و زیبا بردارید،

نقاشی کودکان

تشویق کودکان به نظم

تشویق کودکان به نظم و تمیز نگه داشتن اتاقشان همیشه روزهای تعطیل با مسئله مشاجره آمیز نظافت آغاز می شود.

نان تست

روش تهیه نان تست

مواد لازم برای تهیه نان تست: ۱٫ یک فنجان آب داغ( با دمای ۱۱۰الی ۱۱۵ فارنهایت ) ۲٫ یک قاشق