سه اشتباه رایج در عکاسی از کودکان

ارسال شده در: عکاسی کودک | 0

سه اشتباه رایج در عکاسی از کودکان

در عکاسی از کودکان ، به علت تفاوت سوژه با دیگر سوژه ها در عکاسی ، گاهی باید از قوانین حاکم بر عکاسی سرباز زد و دنیای کودک را همانطور که هست، دید و ثبت کرد. در این مطلب می خواهیم به سه اشتباه رایجی که اغلب خانواده‌ها و حتی عکاسان حرفه‌ای در عکاسی از کودکان ممکن است مرتکب شوند، بپردازیم.

عکاسی از کودکاناشتباه اول :

از کودک بخواهید که بی حرکت بایستد. این خواسته کاملا بر عکس غرایز طبیعی کودک که او را به بازی و جنب و جوش و حرکت وامی‌دارد بوده و اغلب منجر به حالتی غیر عادی در عکس می‌شود.

راه حل :

اگر در استودیو عکاسی می‌کنید با مهیا کردن وسایل بازی، از کودک بخواهید تا بازی کند. سپس در حین بازی کردن از او عکاسی کرده و حالات طبیعی‌اش را ثبت کنید. اگر در فضای بیرونی و بدون استفاده از فلاش‌های استودیویی عکاسی می‌کنید-که در ینصورت محدودیت سرعت سینک را نخواهید داشت- از کودکان بخواهید بدوند و در حین دویدن یا پریدن از آنها عکاسی کنید. سرعت‌های ۱/۵۰۰ یا ۱/۱۰۰۰ را برای شاتر و حالت Al Servo را برای فوکوس انتخاب کنید. به این ترتیب هیچ مشکلی برای ثبت کودکان در حال حرکت نخواهید داشت و سوژه‌تان هم کاملا فوکوس خواهد بود.

اشتباه دوم :

از کودک بخواهید که لبخند بزند. این کار علاوه بر اینکه کودک را گیج و خسته می کند، در نهایت چیزی جز یک لبخند غیر طبیعی به همراه نخواهد داشت.

راه حل :

برای خنداندن کودک در قالب یک دلقک فرو روید. سعی کنید در ابتدای ورود کودک هم تراز با قد او شده و با لحنی صمیمانه و هیجان‌انگیز، با او صمیمی شوید. در حین عکاسی از کودکان هم از شکلک درآوردن، استفاده از چیزهای خنده دار مانند گذاشتن دماغ دلقک یا عینک و سبیل و … دریغ نکنید. علاوه بر این برای این کار از خانواده ها هم می‌توانید کمک بگیرید.

عکاسی از کودکان

اشتباه سوم :

بالای سر کودک ایستادن و از بالا با او صحبت کردن. این کار حس عدم صمیمیت و ناامنی به کودک داده و شرایط عدم همکاری را برای او مهیا می‌کند.

راه حل :

هم تراز با قد کودک شده و سعی کنید با صدایی صمیمی با او سر صحبت را باز کنید. با این کار کودک از ابتدا می داند که شما طرف او هستید و قرار است به او خوش بگذرد. بنابراین در طول جلسه‌ی عکاسی ریلکس بوده و با شما همراه خواهد شد.

ترجمه و برداشت آزاد از دیجیتال فتوگرافی

فروشگاه عروسک 

[product_category category=”dolls” per_page=”4″ columns=”4″ orderby=”rand” order=”ASC” operator=”IN”]