عکاسی هنگام پریدن

عکاسی هنگام پریدن

از سال ۱۹۵۰ شخصیت های معروفی همچون مرلین مونرو، سوفیا لورن، سالوادور دالی و بسیاری دیگر در یک مطالعه روانشناختی که توسط عکاسی با نام فیلیپ هالسمن Philippe Halsman انجام گرفت شرکت کردند.این زمینه تحقیقاتی Jumpology نام گرفت . هالسمن این شخصیت ها را متقاعد میکرد رها از تظاهر و قالب های کلیشه ای خود مقابل دوربین او به هوا بپرند و او این لحظه و حس آنها را در قالب عکس ثبت کند.کتاب ارزشمند “پریدن” هالسمن پس از سالها  به لطف دامیانی Damiani در نسخه جدیدی منتشر شده و قابل دسترس است.در طول شش سال پروژه عکاسی هنگام پریدن در نیویورک عکاسی شد و عکاس این عکس ها را توسط پولارید و فلش هنگام پریدن مدل ها و قبل از رسیدن آنها به سطح زمین عکاسی کرد و تعدادی از آنها روی جلد مجله Life در آن دوره به چاپ رسید.

عکاسی هنگام پریدن ناخودآگاه سوژه

عکاسی هنگام پریدن

پریدن نوعی حس رهایی، لذت و هیجان دارد و در این جا به نوعی جدا شدن از قالب روزمرگی و تصویرهای معمول از سلبریتی ها است. هالسمن این عکس ها را زمانی گرفت که خود به جهت شکستگی استخوان از لذت پریدن محروم بود و این برای او بازگشتی به دوران سبکباری کودکی بود.افراد وقتی می پریدند زنده می شدند و این حس برای اولین بار کاملا ناب بود.زمانی که مرلین مونرو برای اولین بار پرید کاملا شبیه به دختری کوچک بود اما وقتی برای بار دوم از او خواسته شد بپرد او خجالت کشید و به خودآگاهی رسید .

معمولا عکس هایی که در لحظات نا آگاهی سوژه گرفته شده تاثیر گذاری بیشتری دارد و بیان واقعی تر از حس و درونیات انسان ها دارد. رجوع به ناخودآگاه و تقویت پیوند هنرمند با آن یکی از نشانه های منحصر به فرد بودن آثار او است.هنرمندانی که به این آگاهی و درک درونی رسیده اند هیچگاه به بن بست نرسیده و همواره به آفرینش دست خواهند زد.پروژه هالسمن گوشه ای از این ارتباط را در ناخودآگاه مدل های خود برای عکاسی هنگام پریدن جستجو کرد و به چنین نتایجی رسید .

ولی آیا استفاده از سلبریتی ها تنها به دلیل موقعیت خاص اجتماعی آنها بوده یا هنرمند به دنبال کشف تصویری فرای آنچه مخاطبین در رسانه های دیگر از آنها میبینند بوده است؟تغییر موقعیت اجتماعی و شهرت یکی از عواملی است که بالاجبار انسان ها را به هویتی دورتر از واقعیت درونی آنها سوق می دهد و عرف جامعه آنها را به هر جهتی که بخواهد کم یا زیاد تغییر خواهد داد.

پرداختن به این مسئله مجال دیگری می طلبد و خارج از حوصله این مطلب است و در آینده نزدیک به مسئله ناخودآگاه و من درونی انسان بیشتر خواهیم پرداخت.

ترجمه از سایت : featureshoot

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
نوشته های پیشنهادی :
اکسسوری

ست کردن ۸ اکسسوری

ست کردن اکسسوری ها آنقدری که ساده به نظر می آید، آسان نیست. آیا این کیف به این کفش می