وظایف پدر پس از به دنیا آمدن فرزند

وظایف پدر

وظایف پدر برای مردهایی که به تازگی تشکیل خانواده داده اند و تاکنون تجربه ی پدر بودن را نداشته اند اغلب دشوار است. این مساله برای مادرها، خصوصا اگر نگهداری و شیر دادن به نوزاد برعهده ی خودشان باشد، آسان تر و سریع تر پیش خواهد رفت و وظایف آن ها روشن تر و تعریف شده تر می باشد.در این جا ما برخی از نکات کلی را برای روشن سازی وظایف پدر یادآور می شویم که البته به دلیل متفاوت بودن شرایط هر خانواده، بهتر است ابتدا این راه حل های کلی را آموخته و سپس آن بخش هایی که خاص شرایط خانواده شما است را به کار ببرید.

وظایف پدر

حمایت و پشتیبانی از مادر

جدا از وضعیت روحی همسر شما و همینطور وضعیت شغلی خودتان، همسر شما نیاز مبرم به  حمایت و پشتیبانی شما دارد و این حمایت نه فقط محدود به کمک کردن بلکه به پشتیبانی عاطفی نیز مربوط می باشد.برای زن ها تغییراتی هورمونی پس از زایمان می تواند طاقت فرسا باشد و زنانی که از پشتیبانی عاطفی بی بهره اند بیشتر در معرض فشارهای روانی پس اززایمان قرار دارند. این وظیفه ی شماست تا به عنوان پدر نوزاد به مادر اطمینان بدهید که کارش را به خوبی انجام داده و شما آماده اید تا به هر شکل که لازم است به مراقبت از او و فرزندتان بپردازید. او را نوازش کنید، برای او حمام را آماده نمایید، او را ماساژ بدهید، غذای مورد علاقه اش را تدارک ببینید و مواقعی که مشغول شیردادن می شود با نوشیدنی های مختلف او را تقویت نمایید. هر کاری که زندگی را برای او آسان تر می کند را انجام بدهید. انجام این کارها توسط شما رابطه اتان را گرم و قوی نگه خواهد داشت.

برقرار کردن ارتباط کلامی

یک مساله ی بسیار مهم این است که شما یک مکالمه و ارتباط کلامی مداوم درباره ی اینکه والدین بودن چه حسی دارد با همسرتان داشته باشید. به ویژه اگر همسر شما زنی حساس و بخاطر زایمان اول خود دچار بحران عاطفی شده باشد و نیاز به عشق و حمایت داشته باشد، گفت و گو و مصاحبت شما می تواند بسیار کمک کننده باشد. بهتر است به همان اندازه که کودک را ناز و نوازش می کنید به او نیز توجه نمایید و از هر فرصتی برای صحبت با او استفاده کنید و نظرش را درباره ی زندگی جدید جویا شوید.

آماده و در دسترس بودن

در صورتی که مشکلاتی پیش بیاید یا به هردلیلی نگرانی هایی برای شما و همسرتان اتفاق بیفتد به طور معمول این شما هستید که باید آمادگی لازم را برای مدیریت کردن وضعیت داشته باشید و اوضاع را ارام نمایید. یک فهرست از شماره تلفن های موردنیاز تهیه کنید تا بتوانید به هرکسی که می شود از او کمک و راهنمایی گرفت تماس بگیرید. این افراد می تواند شامل دکتر، پرستار و همینطور والدین خودتان و همسرتان باشد و و دوستان نزدیکی که تجربه ی بچه داشتن را دارند. همینطور بهتر است وسایل مورد نیاز مادر و نوزاد را آماده و در دسترس نگه بدارید تا در موارد اضطراری کم و کسری نداشته باشید.

سر و کار داشتن با بازدیدکنندگان

وقتی که اولین نوزادتان را به خانه می‌آورید، احتمالا بیشتر از هروقت دیگری مهمان و بازدیدکننده خواهید داشت. این حالت علاوه بر خوشحال کننده بودن، می‌تواند معذب‌ کننده  و باعث ناراحتی گردد. به هرحال شما باید قادر باشید تا در صورتی که همسرتان خسته و کسل باشد، عذر برخی از بازدیدکننده ها را بخواهید و اطراف او را خلوت نگه دارید. و همینطور هم راه‌حلی برای تلفن‌های پی‌در‌پی ای که آزاردهنده هستند، پیدا کنید. گوشی‌های تلفن را درحالت منشی تلفن یا سایلنت قرار بدهید. البته قبل از همه به والدین و اقوام نزدیکتان یادآوری نمایید که نوزاد و مادر نوزاد به آرامش و خلوت نیاز دارند.

همکاری کردن در اداره‌ کودک

یک پدر برای مراقبت و تر و خشک کردن نوزاد، باید چیزهای زیادی را تمرین کند: عوض کردن پوشک، روش صحیح حمام کردن نوزاد، آرام کردن گریه او، بغل کردن و..‌. چرا که برای مراقبت از کودک، هم همسرتان به کمک شما نیاز پیدا می‌کند و هم شما به او. البته بعضی از مردها در این کار به مشکل برمی‌خورند، چرا که بعضی از تازه‌ مادرها نسبت به کمک همسرشان در این کار حساس هستند. آن‌ها گمان می‌کنند اگر کسی غیر از خودشان کارهای روزانه‌ی کودکشان را انجام بدهد، در وظیفه ی مادریشان کوتاهی کرده‌اند. در این حالت شما باید با ملاطفت به او یادآور شوید که این بخشی از وظیفه‌ی پدر نیز هست که مراقبت از کودک را به عهده بگیرد. و او را قانع نمایید که لزوما نیاز نیست همه‌ کارها را به تنهایی انجام دهد و شما آنجا هستید تا به او کمک نمایید.در انجام کارهای نوزاد اگر در ابتدا ضعیف بودید، نگران نباشید! با تمرین کردن یاد می‌گیرید.

همکاری در شیردادن به نوزاد

توجه داشته‌باشید که شیردادن کار زمان‌بری است، و ممکن است این عمل حتی ساعت‌ها طول بکشد. این بدین معنیست که مادر مجبور است در زمان زیادی را ثابت و کم‌تحرک یک جا بماند. پس وظیفه‌ی شماست که به کارهای او رسیدگی نمایید: خوراکی و نوشیدنی بیاورید، تلوزیون را برایش روشن کنید و مجله یا وسیله‌ی موردنیازش را به او برسانید. نیز گاهی اوقات می‌توانید خودتان با بطری به کودک شیر بدهید تا مادر کمی استراحت کند.

تفکیک و مدیریت کارها

فعالیت‌ها و مشغله‌های کاریتان را حدالامکان در محل کارتان رها کنید و به خانه نیاورید. سعی کنید بعد از ظهرها را صرف خانواده کنید. اگر کار پرمشغله‌ای دارید، یک فهرست از کارهای مربوط به شغلتان و در کنار آن فهرست دیگری از کارهای خانواده تهیه کنید تا در وقت صرفه‌جویی کرده و به هر دو کار برسید. ساعت‌هایی که در خانه هستید مطمئن شوید که حواستان جمع کودک است و یک زمان معین را صرف گذراندن با او اختصاص داده‌اید. همچنین زمان مشخصی از روز را صرف بازی کردن، بغل گرفتن و قصه گفتن با کودک نمایید.

آرام کردن نوزاد

بند آوردن گریه ی نوزاد، از آنچه به نظر می‌رسد پیچیده‌تر است. گاهی انگار هرکاری شما انجام بدهید گریه نوزادتان بند نمی‌آید. اما خوشبختانه حربه‌های مختلفی را می‌توانید امتحان نمایید. اولین چیزی که باید به خاطر داشته‌باشید این است که گریه کودک همیشه دلیلی دارد؛ بنابراین به او غذا بدهید، پوشکش را چک کنید، باد گلویش را بگیرید، به آرامی تکانش بدهید تا خوابش ببرد و به دنبال عامل پنهانی درد یا ناراحتی او بگردید. اگر همه چیز روبراه بود و کودک هنوز هم گریه می‌کرد، آنوقت مجبورید از قوه‌ی تخیل خودتان بهره بگیرید. تکنیک های دیگری نیز هستند که ممکن است نتیجه بدهد: تکان دادن و تاب دادن کودک، رقصیدن با کودک، آواز خواندن، شکلک درآوردن، صداهای عجیب درآوردن و بالا انداختن کودک. چند بار که این روش‌ها را امتحان کنید متوجه می‌شوید کدام راه‌ها بهتر جواب می‌دهند و بار دیگر از آن‌ها بهره می‌گیرید؛ بستگی به اخلاق و علاقه‌ی نوزادتان دارد. البته گاهی اگر مطمئن هستید که مشکل فیزیکی ای وجود ندارد بهنرین کار این است که بگذارید کودک خودش به آرامی گریه‌اش را تمام کند.

در آغوش گرفتن

برقراری ارتباط با نوزاد برای شما بسیار مهم و حیاتیست و آسان ترین راه برای این کار، در آغوش گرفتن است. از هر فرصتی برای این کار استفاده کنید. این کار برای آرامش و شاد بودن هردوی شما مناسب است.

مراقبت از خود

اکنون اگر تمام وظایفت پدر ی را به خوبی انجام می‌دهید و مراقبت از بچه و همسر شما را مشغول کرده است، این خطر وجود دارد که از رسیدگی به خودتان غافل شوید. اینکه شما مضطرب، افسرده و خسته باشید نه برای کودک و نه مادر مناسب نیست. راهی برای رفع استرستان پیدا کنید. با دوستان نزدیکتان صحبت کنید و با مراوده با آن‌ها کسالتتان را برطرف نمایید، بدون آنکه از خانواده‌اتان غافل شوید و حد الامکان زمانی را برای نظافت و خواب خودتان اختصاص بدهید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
نوشته های پیشنهادی :
نان تست

روش تهیه نان تست

مواد لازم برای تهیه نان تست: ۱٫ یک فنجان آب داغ( با دمای ۱۱۰الی ۱۱۵ فارنهایت ) ۲٫ یک قاشق

عکاسی کودک

عکاسی از کودک نوپا

عکاسی از کودک نوپا کار دشواری است.درست هنگامی که شما می خواهید آن ها یک جا بنشینند و بدون تکان خوردن به