مقدمات آموزش شنا به کودکان

آموزش شنا به کودکان شش‌ماهه تا یک‌ساله

قصد دارید کودکتان را برای شروع آموزش شنا آماده کنید؟ فکر عاقلانه ایست! مربیان شنا پیشنهاد می‌کنند برای شروع آموزش شنا به کودکان به صورت رسمی، تا سن ۴سالگی ( یعنی سنی که کودک قادر به یادگیری بهتر باشد) دست نگه‌دارید. تا قبل از این سن بهتر است کودک به بازی‌های بی‌خطر آبی و آمادگی جهت یادگیری شنا مشغول باشد و مستقیما وارد استخر نشود. در این سن به جای ثبت‌نام در کلاس شنا سعی کنید خودتان او را با آب آشنا نمایید.

در ادامه راه‌کارهایی که برای آشنا کردن کودک با آب مفید می‌باشد را می‌آوریم.

آموزش شنا به کودکان شش‌ ماهه تا یک‌ ساله

در این سن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کودکتان را با آب آشنا کنید. به این منظور، هم می‌توانید شخصا در استخر با او بازی کنید و هم اینکه در کلاس‌های ‌بازی‌های آبی و آمادگیِ شنا و نه کلاس شنا ثبت‌نام کنید. فعالیت‌ها می‌تواند شامل آب‌پاشیدن و آب‌بازی، آواز خواندن و ورجه ورجه کردن باشد، و انجام بازی‌های ملایم با همدیگر.

موارد ایمنی
 1. در تمام مدت کودک را در بازوهای خود نگه دارید
 2. به هیچ عنوان کودکان زیر ۳سال را در آب فرو نبرید. آن‌ها در این سن بی‌اختیار میزان زیادی آب می‌بلعند که این مقدار خون آن‌ها را رقیق کرده و می‌تواند باعث خواب‌آلودگی، تهوع و تشنج شود.
 3. حتی درموارد نادری آب‌خوردن زیاد می‌تواند کشنده باشد.
 4. به کودکتان پوشک مخصوص شنا بپوشانید تا از نشت کردن مدفوع در استخر جلوگیری شود، چرا که این مسأله خطر سلامتی شدیدی برای دیگر شناکننده‌ها ایجاد می‌کند.
 5. اگر استخر شخصی دارید، بهتر است دورتادور حوض‌شنا را با فنس‌هایی به ارتفاع پنج فوت بپوشانید و برای درهای ورودی آن‌ چفت‌هایی محکم و دور از دسترس کودکان تعبیه نمایید. مواظب باشید پشت در فنس، سکویی برای بالا رفتن کودک وجود نداشته‌باشد.
 6. همواره وسایل نجات را در دسترس نگه دارید. وسایلی از قبیل: تیوپ لاستیکی، میله‌ی نجات‌غریق، جعبه کمک‌های اولیه و یک تلفن بیسیم مستقر در نزدیکی استخر.

آموزش شنا به کودکان

آموزش شنا به کودکان دو تا سه ساله

کوچولوی کنجکاو شما حالا جنب و جوش بیشتری در آب خواهد داشت، اما قطعا هنوز به شما یا بزرگتری دیگر نیاز دارد تا او را روی بازوی خود شناور نگه دارد. در استخر با او بازیهایی انجام بدهید که نیاز است بازوهایش را تکان بدهد( مثلا توپ به آب بیندازید تا سعی کند خودش را به آن برساند) و بازیهایی که پاهایش را در سطح آب تکان بدهد و به تدریج سعی کند شکم یا کمر خود را روی آب نگه دارد. به او حرکت بازدم کردن هوا در آب را یاد بدهید تا بدون بلعیدن آب، بتواند سر خود را زیر آب فرو برد. کودک شما در حدود سه سالگی معمولا قادر است بسیاری از این حرکت‌ها را با یک کمک جزئی شما انجام دهد.

موارد ایمنی
 1. در این مرحله احتمال می‌رود کودک به‌قدری در آب احساس راحتی نماید که گمان برد، می‌تواند به تنهایی به شنا بپردازد. حتی برای یک لحظه او را ترک نکنید. او نیاز به یک محافظ دائمی در محیط استخر دارد.
 2. از قفل غیرقابل ورود بودن دروازه‌ی استخر مطمئن شوید.
 3. توصیه‌های احتیاطی اولیه‌ی استخر مانند ندویدن در نزدیک حوضچه و بدون پدر و مادر وارد آب‌نشدن را به کودک گوشزد نمایید.
 4. پس از بیرون آمدن کودک، هیچ اسباب‌ بازی‌ در آب باقی نگذارید. او ممکن است سعی کند برای برداشتن اسباب‌بازی به آب بزند.

آموزش شنا به کودکان چهار الی پنج ساله

اکنون که دیگر فرزند شما در حال پیشرفت در آموختن ضروریات اولیه‌ی شنا به تنهایی است، می‌توانید او را در کلاس شنا ثبت‌نام نمایید. اگر کودکتان هنوز به حد کافی به آب عادت نکرده، به دنبال برنامه‌ای باشید که در این کار کمک‌کننده باشد.

موارد ایمنی
 1. حتا اگر دیگر نیازی نباشد که کودکتان را با دست روی آب نگه‌ دارید، باز هم در آب و نزدیک او بمانید تا کودک از حضور شما احساس امنیت نماید.
 2. صبور باشید. کودک ممکن است یک روز بدون مشکل شنا کند و روز دیگر از آب وحشت داشته‌باشد. تا وقتی‌که خودش آماده نشده، او را مجبور به این کار نکنید.
 3. برخی بچه ها از خیس شدن صورتشان گریزانند. در خانه با تشویق کودک به اینکه سرشان را زیر دوش بگیرند آن‌ها را تمرین دهید.
 4. در استخر، حتما مرز بین سطح کم عمق با قسمت عمیق را علامت‌گذاری کنید.

آموزش شنا به کودکان

آموزش شنا به کودکان شش سال به بالا

بچه‌های بزرگتر بهتر می‌توانند نفسشان را نگه‌دارند، زیرآب بروند و اشیا را زیر آب دنبال کنند. آنها می‌توانند شیرجه بروند و بدون کمک روی آب بیایند. همچنین به راحتی می‌توانند آموزش‌های ضروری درباره‌ی شنا را فرابگیرند. شکیبایی بیشتر آن‌ها نسبت به کوچکترها اجازه می‌دهد تا فاصله ی بیشتری را شنا کنند. بنابراین دیگر لازم نیست همیشه در آب و کنارشان بمانید، اما هنوز هم لازم است یک بزرگتر بر آن‌ها نظارت کند زیرا همواره ممکن است فریب توانایی‌شان را بخورند و بی احتیاطی کنند.

موارد ایمنی
 1. همواره باید یک فرد بزرگتر بر فعالیت‌های کودک نظارت داشته‌ باشد. حتی یک شناگر خوب هم امکان غرق شدن دارد.
 2. قاعده‌ای وضع کنید که کودک همیشه در حضور یک بزرگتر به آب بزند. او را تشویق کنید با رفقایش به شنا بپردازد.
 3. به او بیاموزید که فقط در حضور بزرگترها، و فقط در آبهای عمیق شیرجه برود.
 4. درمورد ساحل و دریاچه مراقب باشید. آموزش شنا در استخر با شنا در آب‌های باز فرق دارد و صرف اینکه کودک توان شنا در استخر را دارد، دلیل بر این نیست که بتواند در دریاچه نیز خودش را نجات بدهد.
 5. در هنگام قایق‌سواری و اسکیت روی آب، به کودک جلیقه نجات بپوشانید، هرچند شنا بلد باشد.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
نوشته های پیشنهادی :
سالاد سبزیجات بهاره

سالاد سبزیجات بهاری

یک روش ساده برای لذت بردن از سبزیجات این است که آن ها را به شکل سالاد سبزیجات بهاره تهیه

افسردگی بارداری

افسردگی بارداری

افسردگی بارداری مساله چالش برانگیز و حساسی است. آمار انجمن زنان و مامایی آمریکا می گویند بین ۱۴ تا ۲۳ درصد